TGINSIGHT CHAT
Valeriu Ostalep
@vostalep
Recent posts
Page 23 of 85 · 1,010 posts
Posted Apr 4
Un avion militar a aterizat pe Aeroportul Internațional Chișinău. Imaginile au fost trimise redacției Morari News de către un urmăritor Potrivit aplicației Flightradar24, este vorba despre o aeronavă Lockheed C130J Hercules a Forțelor Aeriene ale Italiei, cu indicativul IAM4612. Avionul a decolat de la Pisa. *** Военный самолёт приземлился в Международном аэропорту Кишинёва. Кадры в редакцию Morari News прислал один из подписчиков Согласно приложению Flightradar24, речь идёт о самолёте Lockheed C130J Hercules ВВС Италии с позывным IAM4612. Самолёт вылетел из Пизы.
Posted Apr 4
Posted Apr 3
https://point.md/ru/novosti/ekonomika/es-bol-she-ne-budet-vydeliat-den-gi-moldove-na-priamye-kompensatsii/
Posted Apr 3
Curtea Europeană a Drepturilor Omului confirmă persistența problemelor sistemice din justiția Republicii Moldova În 2025, Curtea a pronunțat 48 de hotărâri, iar în 45 dintre ele a constatat cel puțin o încălcare a Convenției. Cazurile indică aceleași tipare recurente: anchete defectuoase și tratamente inumane (I.C., Cavca, Platon), procese inechitabile (Budescu, Neamțu, Ciocoi, Grama), neexecutarea hotărârilor judecătorești (Balcan, Romașcu, Daniliuc, Țibrău), dar și încălcări ale dreptului la viață privată (S.M., Postica) și ale dreptului de proprietate (Becor, Lux-Stil). Datele arată că disfuncționalitățile nu sunt accidentale, ci structurale, repetate de la un an la altul, în pofida reformelor asumate.
Posted Apr 3
Milioane pentru „bursierii” SIS. Printre beneficiari apar și conexiuni vechi (buni amici) inclusiv un proprietar media apropiat conducerii SIS. Doc @moldovatelegraph
Posted Apr 3
Eu abia acum am terminat de privit cele aproape 5 ore de interviu a lui Dudi filmat la Chișinău, fiind singurul interviu (din ultimii ani) care este realizat doar într-o singură încăpere, fără secvențe filmate în aer liber. Și tind să cred că asta nu e întâmplător sau chiar a fost „o condiție” pusă de autorități. Noi am aflat că interviul publicat pe data de 2 aprilie pe canalul lui Dudi a fost realizat la Chișinău, în spațiul centrului de producție digital-media „Mediacor”, de pe teritoriul Universității de Stat din Moldova, doar de la producătorul Serghei Mardari, care a declarant că întreaga pregătire s-a desfășurat în secret, iar nici membrii echipei nu au știut până în ultima clipă cine va fi invitatul. Niciun alt indiciu care ne-ar oferi oportunitatea să ghicim asta, pur și simplu nu am avut. Dar, la fel de bine, știm câți ruși au făcut cale întoarsă din Aeroportul Chișinău doar pentru faptul că au cetățenia statului agresor. Dar aici avem de a face cu un rus, interzis pentru zece ani în Uniunea Europeană (la care vrem să ne aliniem și noi), un nationalist și radicalist de dreapta, un om care îi laudă pe Hitler și Goebbels (sau cel puțin nu are nimic rău de spus despre ei) și e lăsat să intre în Moldova fără a prezenta vreun potențial „pericol” pentru securitatea statului. S-a terminat „războiul hibrid”?! Evident că, pe lângă toate aceste „regalii”, acest rus luptă pentru Ucraina, fiind în acest sens pentru autoritățile noastre „un rus bun”. Dar, având în vedere întregul spectru al acestei personalități controversate, sunt convins că decizia de a-l lăsa să intre în Republica Moldova s-a luat la cel mai înalt nivel, cu mult înainte de sosirea propriu-zisă a acestuia la noi. Cred că i-au rămas lui Dudi „contactele necesare” pentru a face asta posibil, după interviul cu Maia Sandu. Însă, atât Poliția de Frontieră, MAI-ul, SIS, Președinția, „tac strategic” despre asta. La fel cum tace la acest subiect și „presa independentă”. Totodată, pe durata celor aproape 5 ore de interviu, deși se vorbește că acest Kapustin este interzis în țările UE, deși este evident că ei nu au cum să realizeze interviul în țara lor de baștină, deși este evident că interviul nu este realizat în Ucraina, unde luptă cel intervievat, nici Dudi, nici celălalt, nu spun o vorbă despre țara în care a fost posibilă întâlnirea lor.
Posted Apr 3
Про претуру Рышкановка, печально известную коррупцией, нацизмом и пьянством.
Posted Apr 3
Kто был никем, тот станет всем Asta-i ediția emisiunii Gonța Media, Editorial, 03.IV.2026. Vă mulțumesc! https://youtu.be/rSI3tWWpgUk?si=kQbzielLvwtyWp36
Posted Apr 3
https://unimedia.info/ro/news/5542d631b2c1e86b/video-niciun-ofiter-nu-a-plecat-de-la-ini-dupa-scandalul-cu-mita-de-400-mii-sefa-mai-au-fost-nemultumiri-dar-s-a-lucrat-echipa-este-una-intacta.html
Posted Apr 3
Кукла, имитирующая деятельность министра внутренних дел, не в состоянии осознать что в Брюсселе ментовские войны и методы давления на суд, воспримут очень специфически. И она слишком ограничена чтобы понять политические последствия того, что она пытается как кошка прикрыть. Взятку «полиции» в полмилиона евро молчанием не закроешь.
Posted Apr 3
https://point.md/ru/novosti/obschestvo/muntianu-o-bednosti-v-moldove-ia-videl-strany-v-gorazdo-bolee-slozhnoi-situatsii/
Posted Apr 3
🤔În toiul scandalului de corupție, ministra de Interne spală imaginea INI? Daniella Misail Nichitin: “Colegii mei și-au făcut munca într-o manieră profesionistă” „Au fost nemulțumiri. Astăzi această echipă este una intactă. Deci toți angajații care au activat, activează în continuare”. *** 🤔 В разгар коррупционного скандала министр внутренних дел оправдывает INI? Даниелла Мисаил-Никитин: «Мои коллеги выполнили свою работу профессионально» «Были недовольства. Сегодня эта команда остаётся в полном составе. То есть все сотрудники, которые работали, продолжают работать и дальше». Sursa: realitatea.md