Post content
NUNERAR. Elvețienii au votat pentru includerea în Constituție a dreptului de a utiliza numerar. Aproximativ 69% dintre cetățeni au susținut planul guvernului care garantează că banii fizici nu vor dispărea din circulație, chiar și în contextul creșterii plăților electronice, relatează Bloomberg. În același timp, o inițiativă similară înaintată de grupul „Mișcarea Elvețiană pentru Libertate” a obținut 47% sprijin. Utilizarea numerarului în Elveția a scăzut însă semnificativ în ultimii ani: doar 30% dintre tranzacții se mai fac în numerar, față de aproximativ 70% în urmă cu mai puțin de un deceniu. În perioada dobânzilor negative, care a durat până în 2022, mulți cetățeni au retras sume mari din conturile bancare pentru a evita comisioanele și le-au păstrat sub formă de bancnote. Potrivit Bloomberg, un elvețian păstrează în medie acasă aproape 10 700 de dolari, cel mai ridicat nivel dintre toate țările pentru care Banca Reglementelor Internaționale colectează date. https://t.me/indexMLD