Conținut postare
Ion Ceban: Ministerul Mediului știa de poluarea Nistrului din 7 martie, dar a tăcut trei zile Potrivit primarului, problema a apărut încă sâmbătă, 7 martie, însă echipele Ministerului Mediului au fost trimise la fața locului abia luni, 10 martie, pentru a preleva probe. „Astăzi au început să apară informații, prin terțe persoane, la mai multe instituții municipale, precum că ar trebui să avem un plan de intervenție în caz de necesitate și se închide apa. Sper că această acțiune nu este o rea intenție din partea guvernării, prin care să ni se impună să deconectăm apa, pentru a distrage atenția de la problema combustibilului, de la majorarea prețurilor la benzină și motorină și de la lipsa stocurilor. Am văzut declarațiile celor de la Mediu. Ei nu au idee despre ce vorbesc. Dacă totul este normal, atunci de ce au deconectat apa la Bălți și Soroca?”, mai spune Ion Ceban.