Conținut postare
Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a declarat că limita maximă admisă de produse petroliere este de 0,1 mg/l. Potrivit datelor de luni seara, 16 martie, la Naslavcea concentrația de petrol rămâne a fi de două ori peste limita admisibilă – 0,2 mg/l, chiar dacă s-a înjumătățit în ultimele 14 ore. La Cosăuți – 0,2 mg/l, la Rezina – 0,3 mg/l, la Oxentea au ajutat filtrele și concentrația de produse petroliere este la baza limitei admisibile – 0,1 mg/l. La Molovata și Vadul lui Vodă este sub 0,1 mg/l, apa este sigură în aceste zone. Însă la Cosăuți, de unde se alimentează inclusiv municipiul Bălți, concentrația depășește norma admisibilă. „În aceste condiții, nu putem pompa apă în sistem. Dacă am face acest lucru, am introduce în rețeaua consumatorilor apă contaminată cu substanțe precum toluen și benzen, ceea ce este inacceptabil. Dacă concentrația va fi sub limită, atunci vom lua în calcul pomparea apei”, a declarat el. Hajder l-a criticat pe Ceban care manipulează informațiile legate de poluarea Nistrului.