Conținut postare
🇲🇩🇪🇺🇷🇴 Iulian Fota, ex-secretar de stat la MAE România, povestește cum a construit împreună cu francezii, cu dl Aurescu, fostul Ministru al Afacerilor Externe al României și ex-președintele Klaus Iohannis, perspectiva europeană a Republicii Moldova: Am dat peste mâini europenilor! Nu mă aștept să mi se facă statuie la Chișinău, dar măcar mulțumesc ar putea cineva să-mi spună. (...) Una din deciziile mele de glorie, că acesta e avantajul că suntem stat membru al UE, avem drept de veto. Unii europeni se pregăteau să facă o mică porcărie când se discuta bugetul pentru anul 2022, 80% din bani trebuiau să meargă pentru Africa, 20% Moldova și Ucraina. Moldova primea mai puțini bani decât în 2021 ceea ce m-a iritat odată-n plus. Și am zis veto! (...) După vreo 3 săptămâni m-au felicitat și mi-au dat dreptate. Am schimbat și nu doar că 80% din bani au fost deja pentru Moldova și Ucraina, dar și suma pentru Moldova a crescut foarte mult.