Conținut postare
🇭🇺Noul guvern al Ungariei va închide departamentele de știri ale posturilor publice din cauza propagandei și va adopta o nouă lege a mass-media — Magyar Péter Magyar, liderul partidului „Tisa”, care a câștigat alegerile parlamentare din Ungaria din 12 aprilie, a promis că va închide emisiunile de știri de la televiziunea și radioul public, pe care le-a numit o „fabrică de minciuni”. Potrivit unei postări publicate de politician pe Facebook, această măsură va fi luată după formarea noului guvern. Magyar a apărut în direct la postul public de radio Kossuth, unde a declarat că „fiecare maghiar merită mass-media publice care transmit adevărul”, transmite Reuters. Politicianul a afirmat că noile autorități intenționează să rescrie legea mass-media, să creeze o nouă instituție de reglementare a presei și „condițiile necesare pentru ca mass-media publice să își îndeplinească cu adevărat misiunea”. Magyar a acuzat departamentele de știri că, timp de ani de zile, au servit interesele lui Orbán, iar activitatea partidului „Tisa” a fost reflectată în mod părtinitor.