TGTGInsighttelegram intelligenceLIVE / telegram public index
Conținut
Conținut postare
Istoricul Andrei Pogăciaș povestește că în 1917, trupele militare țariste aflate pe teritoriul României, sunt cuprinse și de spiritul revoluției ruse, de bolșevism. Asta a însemnat acte de nesubordonare a soldaților, omorârea propriilor ofițeri, iar la Iași s-a dat o mare bătălie între trupele române și cele ruse. În acest context, trupele rusești care se retrăgeau în dezordine reprezentau o mare amenințare pentru Republica Democratică Moldovenească care a cerut ajutorul Armei Romane pentru a alunga bolșevicii dincolo de Nistru. Armata Română a intrat în Basarabia cu acceptul Puterilor Centrale. Continuarea pe YouTube.