Conținut postare
🇺🇸🇨🇳 În timp ce Trump se confruntă cu aliații săi, Xi primește lideri mondiali — Bloomberg Doar în această săptămână, președintele Chinei, Xi Jinping, a avut cel puțin cinci întâlniri la nivel înalt, în pofida faptului că în capitala Chinei nu au fost programate summituri oficiale. Cu excepția perioadelor în care au loc forumuri internaționale majore, acesta este cel mai intens ritm diplomatic din iulie 2024. Lista oaspeților a variat de la un aliat al SUA din NATO — premierul Spaniei, Pedro Sánchez — până la un reprezentant al Orientului Mijlociu — prințul moștenitor de la Abu Dhabi, șeicul Khaled bin Mohammed. Ulterior, a avut loc și vizita liderului statului vecin Vietnam — To Lam, președinte și șef al Partidului Comunist, care a început recent un nou mandat de cinci ani. „Liderii mondiali merg la Beijing deoarece văd tot mai des în China o plasă de siguranță împotriva imprevizibilității Statelor Unite”, a declarat Neil Thomas, cercetător la Centrul pentru Analiza Chinei din cadrul Institutului de Politici al Societății Asiatice. În schimb, Trump și-a petrecut săptămâna adâncind izolarea pe scena internațională, criticând deschis foști aliați apropiați, inclusiv pe Giorgia Meloni (Italia) și Keir Starmer (Marea Britanie). De asemenea, el a lansat critici dure la adresa Papei Leon al XIV-lea, numindu-l „teribil pentru politica externă”. Ministrul de externe al Italiei a vizitat în această săptămână Beijingul, unde oficialii chinezi au promis aprofundarea relațiilor cu Roma. Între timp, Trump încearcă fără succes să folosească amenințări pentru a convinge aliații să ajute SUA să redeschidă strâmtoarea Ormuz.