Postări recente
Pagina 7 din 85 · 1,011 postări
Publicat 12 feb.
Creștinii ortodocși de stil vechi îi prăznuiesc astăzi, 12 februarie, pe Sfinții Trei Ierarhi – Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur.
Publicat 12 feb.
🐓Întreg teritoriul Republicii Moldova este inclus în lista țărilor autorizate pentru introducerea în Uniunea Europeană a transporturilor de carne proaspătă de pasăre și produse din carne de pasăre. Decizia a fost adoptată de Comisia Europeană, care a constatat că Republica Moldova oferă garanții suficiente privind respectarea cerințelor sanitar-veterinare ale UE.
Publicat 12 feb.
Reținut de CNA într-un nou episod al anchetei privind finanțarea ilicită a partidelor politice! Potrivit datelor preliminare ale anchetei, bănuitul ar fi fost implicat în procesul de transmitere centralizată a mijloacelor financiare în perioada electorală din septembrie 2025 către multiple persoane, inclusiv funcționari publici aflați în proces de identificare. https://cna.md/ro/comunicate-de-presa/un-barbat-din-capitala-fost-retinut-de-cna-intr-un-nou-episod-al-anchetei?fbclid=IwY2xjawP6gBpleHRuA2FlbQIxMABicmlkETFTY2dXYW8zVlplRG9YV1JUc3J0YwZhcHBfaWQQMjIyMDM5MTc4ODIwMDg5MgABHgM2ntwaX6aPEjuedhv1vZKekJYDJovMBlG2uxFn5ydEMLMzqXUgqlU-7KrQ_aem_oLTEfw1iN0shMhKo_qLg0Q
Publicat 12 feb.
Șoferul unui BMW, prins cu 155 km/h. Tânărul de 24 de ani a fost stopat de polițiști în seara zilei de ieri, pe traseul M-2 (centura municipiului Chișinău). La volan se afla un. ⚖️ Pentru depășirea limitei de viteză, șoferul a fost sancționat cu amendă de 2 500 de lei și cu suspendarea dreptului de a conduce vehicule pe un termen de 45 de zile.
Publicat 11 feb.
Un bărbat a pătruns într-un magazin din Chișinău, de unde a sustras mai multe telefoane mobile. Prejudiciul cauzat este de circa 43.000 de lei. La câteva zile distanță, ar fi comis un nou furt din același magazin, prejudiciul fiind estimat la 22.000 de lei. Polițiștii sectorului Ciocana au stabilit și reținut suspectul, de 33 de ani, din raionul Telenești. O parte dintre telefoanele sustrase urmează să fie restituite agentului economic. Riscă o pedeapsă de până la 4 ani de închisoare.
Publicat 11 feb.
🔥O femeie a murit în urma unui incendiu izbucnit în seara zilei de 10 februarie 2026, într-un apartament din strada Negreșteni 6, Chișinău. Vecinii au observat că ieșea fum dens din interiorul locuinței. În timpul intervenției, pompierii au depistat în interior cadavrul carbonizat al proprietarei, de 67 de ani. Incendiul ar fi izbucnit din cauza imprudenței în timpul fumatului.
Publicat 9 feb.
Bărbat de 25 de ani, bănuit de crearea și conducerea unei organizații criminale. Vizați sunt mai mulți deținuți din Penitenciarul nr. 18 Brănești, care se bucurau de autoritate criminală și erau adepți ai organizației criminale „Kitaeț”. Aceștia exercitau influență asupra deținuților, având rolul de a acumula mijloace financiare și bunuri pentru fondul criminal. Unul dintre aceștia a avut statutul de așa-numit „supraveghetor” pe perioada detenției sale, fiind eliberat la 22 ianuarie 2026, ca urmare a reducerii termenului de detenție. La 4 februarie curent, cu suportul polițiștilor din BPDS „Fulger”, suspectul a fost reținut în Bălți pentru 72 de ore.
Publicat 9 feb.
👮În weekend, polițiștii au fixat peste 2️⃣8️⃣7️⃣0️⃣ de încălcări ale Regulamentului circulației rutiere. 🔹3️⃣0️⃣ de șoferi au fost înlăturați de la volan, fiind depistați sub influența alcoolului; 🔹1️⃣0️⃣1️⃣7️⃣ au depășit limita de viteză; 🔹6️⃣5️⃣5️⃣ nu au respectat indicatoarele rutiere de prioritate și semnalele de interzicere ale semafoarelor; 🔹1️⃣5️⃣7️⃣ conduceau vehiculul fără revizia tehnică anuală și fără polița de asigurare de răspundere civilă auto; 🔹4️⃣9️⃣5️⃣ au oprit mijloacele de transport în locuri interzise; 🔹5️⃣5️⃣ au fost sancționați pentru neacordarea priorității legale pietonilor; 🔹4️⃣4️⃣7️⃣ au fost documentați pentru necuplarea centurii de siguranță și utilizarea telefonului în timpul șofatului; 🔹2️⃣6️⃣ de persoane au fost sancționate pentru conducerea vehiculului cu încălcarea regulilor privind dreptul de a conduce.
Publicat 9 feb.
✅O bătrână de 80 ani a suferit o intoxicație cu produse de ardere. Cazul a avut loc în după amiaza zilei de 08 februarie 2026, într-o gospodărie din satul Orac, raionul Leova. Specialiștii IGSU stabilit că, cel mai probabil, femeia a suprasolicitat soba, ceea ce a provocat mocnirea saltelei patului aflat în apropiere. La moment starea acesteia este stabilă.
Publicat 7 feb.
❄️Administraţia Națională a Drumurilor informează: la această oră, circulația pe drumurile publice naționale se desfășoară în condiții de iarnă. 🔶 În contextul condițiilor meteo actuale și al formării poleiului, drumarii sunt mobilizați permanent în teren. 🔷 Se acționează prioritar pe sectoarele cu risc sporit de alunecare, iar situația este monitorizată în regim non-stop de către Serviciul Operativ al AND. 🚧 La această oră, unitățile teritoriale ale S.A. „Drumuri” intervin continuu pe mai multe sectoare de drum: 📍 Sectorul Soroca – G12, km 36: lucrări de deszăpezire; 📍 R30, Ștefan Vodă, km 70: aruncarea valului de zăpadă de pe acostament; 📍 Sectorul Orhei – R21: curățirea părții carosabile; 📍 Sectorul Briceni – R11, km 6: curățirea părții carosabile; 📍Sectorul Ocnița – R11.1: răspândirea materialului antiderapant; 📍 G33: curățirea carosabilului și presurarea cu material antiderapant (MAD).
Publicat 7 feb.
Salvatorii și pompierii din întreaga țară au fost mobilizați pentru a acorda sprijin în desfășurarea lucrărilor de îndepărtare a gheții. Astfel, încă din primele ore ale dimineții, peste 100 de angajați ai IGSU, cu 47 de unități de tehnică, au intervenit în sprijinul echipelor Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Apărării al Republicii Moldova, Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, precum și ale Administrației Naționale a Drumurilor. Subdiviziunile IGSU sunt antrenate în municipiile Chișinău, Cahul, Bălți, Comrat dar și în toate raioanele țării în acțiuni de curățare a trotuarelor, împrăștiere a materialului antiderapant și asigurare a accesului către instituții publice, sociale și medicale, inclusiv spitale, centre medicale, gări auto și feroviare, precum și alte obiective de importanță socială.
Publicat 7 feb.
Echipele municipale specializate continuă să împrăștie material antiderapant și să curățe gheața depusă pe arterele principale, trotuare, în stații și în preajma instituțiilor sociale din Capitală. Transportul public își desfășoară activitatea conform programului, circulând fără dificultăți pe toate traseele din oraș și din suburbii. Municipalitatea solicită agenților economici să se implice activ în curățarea ghețușului de pe spațiile adiacente imobilelor administrate, prevenind astfel riscul de accidentare a trecătorilor. Fiți foarte prudenți și aveți grijă la drum! În cazul unor situații problematice, vă rugăm să apelați Dispeceratul Central Municipal la (022) 22-22-67, (022) 22-26-04 sau numărul unic 112.