TGTGInsightтелеграм анализLIVE / telegram public index
← Такты, стеки, два колеса

TGINSIGHT SIMILAR POSTS

Намери подобно съдържание

Изходен канал @clockstackwheels · Post #210 · 6.02

Интересно, а как сами либералы и меньшинства реагируют на очень тупую и топорную отработку повестки в куче современных кино и сериалов? Вот есть в мире вещи, которые я люблю. Есть вещи, которые идеологически мне очень близки. Но когда что-то, что я люблю и считаю правильным, используют неуместно и навязывающе, мне от этого становится неприятно. Допустим, я урбанист и считаю, что парковку во дворах надо запретить. Теперь представим, что на моей свадьбе вместо речи один из гостей начал толкать эту урбанистическую идеологию (пример вымышленный, у меня на свадьбе все гости были классные!). Вот сидим мы в ресторане, он встаёт, просит минуту внимания, все остальные замолкают и смотрят на него. Он показывает в окно: "Смотрите, как забит двор. Это неприемлемо, так не может продолжаться, с этим надо что-то делать!". Причём, не в рамках какой-то шутки или сложной подводки к тосту, а на полном серьёзе. Как сейчас модно говорить: "кринж". Нелепо, глупо, до стыда неуместно. Я даже как сторонник той же идеологии и, будучи по сути с ним согласен, испытаю много негатива. Точно так же для меня выглядит отработка повестки во многих современных фильмах и сериалах. Любой повестки: расовой, сексуальной, феминистической. Посреди сюжета совершенно не связанным с событиями образом вставляют, например, нетрадиционные отношения. Или какого-то из персонажей делают вычурным представителем нужного меньшинства, а нередко даже двух или трёх меньшинств. Можно делать это аккуратно, а можно тупо и топорно. В Sex Education друг главного героя темнокожий гей, и это не только сам по себе очень уместный и органичный персонаж, но с ним прописана ещё и одна из самых сложных и глубоких сюжетных линий. А в Foundation двух белых (по книге) мужчин сделали темнокожими девушками просто потому что дайвёрсити. Никакие сценарные особенности не требовали этого, а харизма обеих актрис абсолютно не подходила к тем ролям, которые они исполняли. Попробовали бы книжного темнокожего персонажа сделать белым в кино, такой скандал бы поднялся. Весь фильм Терминатор Тёмные Судьбы один сплошной, простите, кринж, очень навязчиво и неаккуратно транслирующий феминистическую повестку. А вот, например, трансформация Доктора Кто в женщину — интересный и сюжетно обоснованный ход. Другое дело, что сценаристы новых серий со своей работой справились плохо, и смотреть шоу стало скучно, но это, я уверен, не из-за смены пола. Таких примеров много. Откровенно глупых и слишком прямолинейных случаев трансляции повестки, к сожалению заметная доля. Почему же либеральное сообщество ничего с этим не делает? Где канселинг, где разгромные статьи? Ведь подобные ситуации вредят идеологии сильнее, чем помогают. Почему авторы продолжают выпускать произведения с такими ошибками, и как их пропускает цензура (которая даже в современном мире фактически существует, просто под иной личиной)? Я в замешательстве. #fiction

Hashtags

Резултати

Намерени 26 подобни публикации

Търсене: #gateio

当前筛选 #gateio清除筛选

ℹ️Join GODL Pre-Deposit to Split $30,000 💰 During the event, complete GODL pre-deposit on #Gateio CEX, users can share in a 🏆 $30,000 prize pool based on their ranking by pre-deposit volume. 🏆 Everyone is eligible to win a share, ensuring a 100% reward. More GODL — more rewards! 7 November, 2024 $GODL Listing Date! 🔥 3️⃣Days to go until HODL GODL

Hashtags

SpotOnChain | Announcement

@spotonchain · Post #814 · 09.05.2024 г., 03:44

The Render Network appears to keep depositing $RNDR to CEX after the price surged ~40% (7D). In the past hour, wallet 0x537 (linked to Render Network) moved 323K $RNDR ($3.36M) to #Gateio and GSR Markets for future CEX deposits. Since last Jan, the wallet has received 8.1M $RNDR ($67.9M) in total from Render Network and deposited 6.52M $RNDR ($56M) to CEX, often before the price dropped (pic👇). Follow @spotonchain and set alerts for the wallet and $RDNR for the next important whale activities now: 1. Wallet 0x537: https://platform.spotonchain.ai/en/profile?address=0x53743ac55e434f8aa5097f038b13193497d54d42 2. $RNDR: https://platform.spotonchain.ai/en/token?name=RNDR

Hashtags

SpotOnChain | Announcement

@spotonchain · Post #916 · 20.07.2024 г., 01:55

Early whale “arthurgayes.eth” moved the first 2T $MOG ($4.41M) to #Bybit & #Gateio 9hrs ago as the price soared! This whale bought 8.26T $MOG with just 251K $USDC in Sep-Oct 2023; And still holds 6.26T $MOG (~$14M) in 3 wallets, making an est. total profit of $18.1M (x72)! Follow @spotonchain and check out the whale’s wallet addresses via this signal: https://platform.spotonchain.ai/en/signal-details/whale-deposited-the-first-2t-mog-441m-to-cexs-for-profit-147215

SpotOnChain | Announcement

@spotonchain · Post #834 · 24.05.2024 г., 02:16

Three fresh multisigns have withdrawn 43.19M $ENA ($35.68M) from #Gateio and #Bybit in the past week! With the price surging 28% (7D), these wallets are making $2.05M in unrealized profits. Are whales bullish on $ENA, a $ETH beta token, thanks to recent Ethereum ETF approval from the SEC? Follow @spotonchain for set alerts for the multisigns via this token flow: https://platform.spotonchain.ai/en/visualizer?timeRange=4&id=131559&thresholdOption=3

SpotOnChain | Announcement

@spotonchain · Post #1291 · 22.09.2025 г., 10:33

Whale locks in profits after a +185% gain on $ASTER — in just 4 days! On Sep 18, wallet "0xeE7" spent 1.21M $USDT to buy 2.086M $ASTER at $0.58 via #Aster. 21 hours ago, they deposited 1.043M $ASTER ($1.74M) to #Gateio at $1.67 — likely reclaiming the principal + ~$500K in profit before the market dropped. Now holding the remaining 1.043M $ASTER ($1.7M) as pure profit. Follow @spotonchain for more smart money insights. https://x.com/spotonchain/status/1970073217089102150

Walken.io - Announcement

@walken_channel · Post #244 · 23.07.2022 г., 14:09

🤑Gate.io Startup Answer & Earn @walken_io💵 📝Take the quiz about Walken(WLKN) & Split a $3,000 mega prize!🏆 ⏰Ends at 9:00AM, Jul 25th (UTC) *How to participate: ✅ Join GateioOfficialNews and Walken community ✅Follow @Gateio_Startup & RT the 👉POST 🔛 Click 👉HERE to Participate now Learn More:https://www.gate.io/startup #Gateio#gateiostartup

SpotOnChain | Announcement

@spotonchain · Post #793 · 24.04.2024 г., 01:54

Whale 0x803 (linked to “rektdolphin.eth”) has been steadily accumulating 211.6B $PEPE (now $1.72M) in the past 24 hours, as the price surged back by 17%! Notably, the whale: • accumulated PEPE from #Binance, #Gateio, and #Uniswap at ~$0.000007291 (est. cost: $1.54M), now making $173K (+11%) in unrealized profit; • last withdrew $PEPE only an hour ago and may continue accumulating more tokens. Follow @spotonchain and set alerts for the whale at https://platform.spotonchain.ai/en/profile?address=0x803c21672a2d3c512bda8c0337dff9a850dd669d

SpotOnChain | Announcement

@spotonchain · Post #1292 · 24.09.2025 г., 09:46

🔥$ASTER up 38% today — who’s fueling the pump? 1️⃣ Whale “0xFB3” deposited 73.95M $USDT into #Gateio and withdrew back 24M $ASTER ($46.6M) ~16hrs ago. 2️⃣ Fresh whale “0x5bd” withdrew 6.72M $ASTER ($13.3M) from #Bybit over the past 16 hours. 3️⃣ Fresh whale “0x8bc” swapped 1.19M $USDT for 595,580 $ASTER in one transaction at $2 per token ~20hrs ago. 4️⃣ Whale “0x5e3” swapped 1,090 $BNB ($1.11M) for 549,194 $ASTER in one transaction at $2 per token ~11hrs ago. 📈🚀 The 24h perp volume on #Aster (@Aster_DEX) just hit $24B+ — over 2x that of #Hyperliquid! Follow @spotonchain for more updates now! https://x.com/spotonchain/status/1970785540057530740

SpotOnChain | Announcement

@spotonchain · Post #850 · 07.06.2024 г., 03:07

As the #memecoin $BRETT price up by 30% (2D), early buyers/insiders are selling for profits! In the last 32 hours, 5 wallets have deposited 71.76M $BRETT ($9.94M) to #Gateio, #KuCoin, and #Bybit, causing the price to dip after each transfer. Notably, these wallets: • belong to a group of 15 wallets that swapped 4.9 $ETH ($14.4K) for 1.86B $BRETT, or 18.6% of the total supply, within 45 minutes of the token creation on Feb 25. • still have 941.4M $BRETT ($132M) left! Follow @spotonchain for more updates on #memecoin activities and set alerts for the entity of $BRETT early buyers/insiders via https://platform.spotonchain.ai/en/entity/2061

🍅Pre-deposit 🪙$TOMA on CEX and $200,000 bonus #Tomarket is preparing to enter two leading exchanges — #Gateio and #Bitget! 💰$TOMA Listing Confirmed on Gate.io: Starting from December 20, 2024 at 12:00 PM (UTC), $TOMA trading will start on the Gate.io exchange. 💱$TOMA output is open on Bitget: Pre-deposit for $TOMA opens on Bitget exchange on December 13th at 8:00 UTC. Token holders can deposit their assets without gas fees and get a chance to earn up to $100 in $TOMA tokens from a total prize pool of $200,000 ! The promotion periodis from December 13 to 18 — act quickly!✈️ Participation in the promotion is carried out on a first come, first served (FCFS) basis, so make sure to contribute your $TOMA and become one of the lucky ones who receive additional rewards! 🪙Go to the app, open the Airdrop tab and choose the method of sending tokens. ℹ️ To withdraw you will need your TOMA address on the Bitget exchange: Bitget\TOMA\Deposit (Aptos network) + your UID #Tomarket#TOMA#Gateio#Bitget#CryptoNews#Airdrop

Your Own Ads

@yourownads · Post #190 · 12.02.2025 г., 12:09

📈#Gateiopartner carnival: the main prize of $12,000 is being played out 🔥 The promotion is active until 11:00 Moscow time on February 24 ℹ️How to earn: 1) Registration on Gate + KYC2 2) Go here and click "Join now" 3) We complete the tasks: 🎁BONUS 1 : Registration + KYC, PrizeStartup voucher for 20 shares 🎁BONUS 2 : Make a deposit of $50, prize from $5 to $10 🎁BONUS 3 : Make a trading volume of $200, split the prize pool of $10,000 depending on the share in the total trading volume 🎁BONUS 4 : Invite users and share the prize pool of $2000 🔗Join now and earn: https://gate.io/fr/campaigns/396?ref=VLJMULHBVA #Gateio#GateioStartup#Crypto

ПредишнаСтр. 1 от 3Следваща