Словил рекламу: юридическая фирма пиарится на выигранном деле против GeekBrains (вернули деньги за курс клиенту, который от этого курса отказался). Причем, что характерно, таргетинг у рекламы настроен по айти-школам. Я состою в паблике одной малоизвестной школы X, которая вообще вряд ли когда-либо (ввиду своей небольшой величины) получала от клиентов вызовы в суд. И тем не менее, текст рекламы был типа "Верните деньги за курс в школе X через суд".
Думаю, они запустили рекламу вообще по всем школам. Пиар на судах с айти-школами это интересно: громких публичных разбирательств с ними действительно очень много, как и с другими крупными компаниями. Но, видимо, в случае со школами законодательство какое-то более однозначное, либо школы скупятся на хороших юристов, и поэтому сливают.
Не думаю, впрочем, что именно школы — какое-то особенное зло. Не более, чем другие B2C бизнесы. Всегда есть клиенты, которые недовольны (как справедливо, так и нет). А бизнесы всегда максимально защищаются, и вообще, не имеют морали или человечности в нашем субъективном понимании. Вместо морали у них репутация, хотя её влияние на действительно крупную рыбу очень слабое. Так что бизнесы отбиваются. И против какого-нибудь Тинькова вряд ли хоть какой-то юридической фирме удастся что-то сделать, поэтому Тиньков спокойно забирает у людей валюту, а вот школы попадают под раздачу.
Тем не менее, каждый раз, когда обычный человек выигрывает суд у компании, в мире радуется котёнок.
#web#life
😄Practice
➖➖➖➖➖➖
🔘Practice, as a noun, can be the reality of doing something, rather than the theory.
🔜It sounded like a good plan but in practice, it was terrible.
🔜Your idea works in theory. Let's see if it works in practice.
🔘Practice can be used to describe a custom or tradition.
🔜It's common practice to tip taxi drivers and hairdressers in the UK.
🔜Shaking hands before and after a business meeting is good practice.
🔘We can also use practice to describe an activity that we do regularly.
🔜I enjoy football practice because I love football and I see my friends.
🔜I have to go now. I have band practice this evening.
#Practice👨🏫@America
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
🆕 Crypto News @Money
😁 Crypto Game @Egame
🇺🇸 US News @America
🇯🇵 Japan News @Japan
🇦🇪 UAE News @Dubai
▶️ Popular Movies @Videos
😜 Best Funny Video @Funnys
After many years of inaction, Google has finally released an update for Google Keep ⚹¹ that adds the necessary text formatting functions (i.e. Rich Text Editing or WYSIWYG ⚹²), although not everything — you won’t be able to cross out text. But they are already promising to add version history, which is already something.
Btw even so, "Keep" sucks in terms of functionality and UX, but it's ads-free and fast, so...
#practice
⚹ keep.google.com
100 lines of Go code for … HTTP(S) proxy! Take a look at fast and graceful proxy service based on standard Go http server and client packages 🙂
#development#practice
https://medium.com/@mlowicki/http-s-proxy-in-golang-in-less-than-100-lines-of-code-6a51c2f2c38c
Interesting article about the bufio package in GoLang. How does it work (read, write for different data types) inside of package
#development#practice
https://medium.com/golangspec/introduction-to-bufio-package-in-golang-ad7d1877f762?source=linkShare-b636419a57de-1520074459
Writing Ч ч in cursive can be challenging, but not for you!
🔻Let's watch the video, print out the practice sheet and, shedding tears of despair, practice and move on.
❓Which other letters of the Russian alphabet make you overwhelmingly want to chuck the study of Russian overboard?
📎The pdf file is in the comments
▶️Hard sign tutorial
▶️Сursive letters
#practice
#cursive
😎RCR | Support | Boost
Writing the hard sign (ъ) in cursive can be challenging, but not for us, right?
🔻Let's watch the video, print out the practice sheet and, shedding tears of despair, practise and move on.
❓Which other letters of the Russian alphabet make you overwhelmingly want to chuck the study of Russian overboard?
📎 file is in the comments
▶️Сursive letters
#practice
#cursive
😎 Stay with @learnRCRussian
#Practice
#NUUStudents
⚡️"Yangi O'zbekiston" universitetining bir guruh 1-bosqich talabalari "Inno Technopark"ga tashrif buyurib, uning sharoitlari va imkoniyatlari bilan tanishishgani shaxsan meni quvontirdi.
Negaki, 1-bosqichdanoq amaliy jarayonlarga kirishishlari, kelajakdagi loyihalarda hamkorlik qilishga kelishuvlari💡talabalar uchun juda ham katta maktab bo'lib xizmat qiladi🔥
Izlanish va harakatdan to'xtamang, aziz talabalar❗️
___
⚡️I was personally pleased that a group of first-year students of the "New Uzbekistan" University visited Inno Technopark and gotacquainted with its conditions and opportunities.
Because from the first-year, entering practical processes, dealing to cooperate in future projects will serve as a foundation for students🔥
Bizni kuzatishda davom eting👇
Telegram| Instagram| Facebook| Twitter