Твиттер анонсировал редактирование твитов для платных подписчиков. Кто не знает: это предельно базовая функция, которую десятилетия просило подавляющее большинство активных твиттерян. "Редактирование твитов" было чем-то вроде высказывания "Карфаген будет разрушен" из известного фразеологизма.
И вот его вроде как вводят. Только за деньги и только в первые полчаса после публикации.
Здесь я хочу вспомнить об альтернативах. Позавчера был спор в Телеграме об айфонах и о том, можно ли называть монополией что-то, формально имеющее альтернативы. Так вот: отсутствие редактирования твитов причиняло многим активным пользователям феерические неудобства. Как вы думаете, ушли ли они в какую-то альтернативную соцсеть? А, может, сделали свою и довели до того же уровня популярности?
На самом деле администрация твиттера могла всё это время делать с пользователями почти что угодно и причинять неудобства любого уровня. Таких случаев было немало: кропы картинок на десктопе, закрытие API для кастомных клиентов, бан Трампа и т.д. Пользователей могли ставить раком десятками способов, и они бы всё равно никуда не делись. Угадайте, почему.
P.S. В январе я вам писал, а позже ещё моя знакомая Лена Савинова независимо от меня пришла к тем же выводам, что в Твиттере очень много нытья и страданий. Думаю, вместо нытья об отсутствии редактирования твитов теперь будет нытьё о платности этого редактирования. Запомните этот твит.
#web
💬„Despre capacitatea de a reflecta, cîntări și calcula în interesul național. Măcar în limita școlii primare. Mai ales atunci cînd statutul de țară neutră și de stat-candidat în UE “la granița a două lumi geopolitice” (UE și CSI) îți oferă o marjă largă de manevră nu numai formal, dar și factual".
#muntean#csi#ue
Astăzi, la Sankt Petersburg, a început cea de-a XXVIII-a ediție a Forumului Economic Internațional de la Sankt Petersburg (#ПМЭФ#SPIEF) — una dintre cele mai importante platforme mondiale pentru discutarea provocărilor globale și a noilor modele de cooperare într-o lume aflată într-o schimbare accelerată. Forumul se va desfășura până pe 21 iunie.
🌏 Participarea are o geografie impresionantă: în capitala nordică vor sosi peste 20.000 de participanți din 140 de țări și teritorii, inclusiv delegații din statele #CSI, #BRICS, #OCS, #ASEAN, Africa, Orientul Mijlociu, America Latină și altele.
Tema centrală a Forumului va fi identificarea reperelor comune și construirea unei dezvoltări durabile în contextul turbulențelor globale.
❗️ Pe 20 iunie, în cadrul ședinței plenare a SPIEF, va rosti un discurs Președintele Federației Ruse, Vladimir Putin.
În programul de afaceri sunt planificate peste 150 de evenimente, axate pe domenii precum:
• economia digitală,
• sustenabilitatea ecologică,
• sănătatea publică,
• cooperarea internațională,
• inovațiile tehnologice,
• dezvoltarea regională.
Conducerea și reprezentanții Ministerului Afacerilor Externe al Rusiei participă tradițional în mod activ la Forum.
Pe 19 iunie, în marja SPIEF, va avea loc un briefing susținut de Purtătoarea de cuvânt al MAE Rusiei, Maria Zaharova.
https://forumspb.com/en/
#Anunț
🗓 Combaterea fraudelor pe internet, precum și asigurarea securității infrastructurii informatice critice împotriva atacurilor teroriste și a diversiunilor tehnologice vor deveni unele dintre subiectele centrale de discuție în cadrul celei de-a 13-a Reuniuni Internaționale a Înalților Reprezentanți Responsabili cu Problemele de Securitate, care va avea loc la Moscova, în perioada 27–29 mai 2025, la Centrul Național „Rossia”.
Provocările și amenințările din spațiul informațional, precum și căile de depășire a acestora vor fi discutate de consilierii pentru securitate națională și coordonatorii serviciilor speciale din peste 100 de state, în cadrul unei mese rotunde speciale, cu participarea experților de profil.
Aceasta va oferi posibilitatea de a aborda cele mai stringente probleme din domeniul securității informaționale într-o atmosferă de cooperare internațională strânsă și bazată pe încredere.
ℹ Forumul se va desfășura sub conducerea Secretarului Consiliului de Securitate al Federației Ruse, Serghei Șoigu. Au fost trimise invitații de participare către peste 150 de state din Sudul și Estul Global, țările CSI, OTSC, UEEA, OCS, precum și către conducerea a peste 20 de organizații internaționale.
Delegații ale țărilor membre #BRICS, #ASEAN, Uniunea Africană, Liga Statelor Arabe, #OCS, #CSI, #OTSC și alte organizații internaționale și-au confirmat deja participarea. Până în prezent, peste 125 de delegații din mai mult de 100 de țări și-au confirmat deja participarea la Reuniunea.
Pe ordinea de zi a forumului se vor regăsi subiecte privind cooperarea internațională în domeniul securității. În special, va fi abordată tema formării unei noi arhitecturi de securitate echitabile și indivizibile, care să corespundă realităților contemporane.