TGTGInsightтелеграм анализLIVE / telegram public index
← Такты, стеки, два колеса

TGINSIGHT SIMILAR POSTS

Намери подобно съдържание

Изходен канал @clockstackwheels · Post #721 · 26.12

Почему я люблю языки с сильной системой типов, проверяемой статическим анализом кода — хорошо написанная программа является своей собственной спецификацией и позволяет выражать через язык программирования законы существования предметной области. Когда-то давно я писал на ActionScript. Там была система типов, но вот десериализация JSON'ов по-умолчанию была в какой-то общий Object, к полям которого нужно было обращаться ["по_строковому_имени"]. В один момент мне потребовалось написать что-то на C#, который я совсем не знал, я стал гуглить, как десериализовать JSON, и с удивлением обнаружил кучу советов заранее объявить класс со всеми нужными полями и десериализовать в него. "Какой ужас!", — подумал я тогда, — "Это же дико неудобно! А если я не знаю полей JSON? А если их много? Отвратительный язык!" Теперь то я прекрасно понимаю, что JSON это контракт, и что правильная десериализация только такая и должна быть, и что в хорошем API в одном поле никогда не бывает данных принципиально разных типов, и так далее. Нет, если вы набиваете вечерами пет-проект или сидите бессонную ночь на хакатоне, нет ничего плохого в том, чтобы взять простой язык с динамическими типами вроде JavaScript или Python, не требующий описывать данные. Но вот в энтерпрайзе, особенно когда над одним проектом работает много людей (а бывает это очень часто) — хорошее использование системы типов убережёт разработчиков от огромного количества ошибок, будет бить их по рукам, когда они пытаются сделать что-то не то, и будет подсказывать, когда они не уверены в чём-то. С помощью статической типизации можно на уровне кода обозначить правила, по которым ведёт себя предметная область вашей программы в реальном мире. Разработчику не только будет сложно их нарушить, но он ещё и станет узнавать какие-то вещи, которые мог не знать раньше. Например, если мы делаем медицинскую CRM, и больница заводит новых пациентов только тогда, когда знает их группу крови, мы можем объявить тип "Пациент" (или, если точнее, "Карта пациента") и запретить создавать экземпляры этого типа, не передав в конструктор группу крови (которая, в свою очередь, тоже является типом, вероятнее всего ValueObject'ом). Если новый программист пришёл в проект, он, во-первых, не сможет записать в БД некорректную карту пациента. Понятно, мы не учитываем случаи, когда новый программист переделывает модели предметной области — это будет хорошо видно на кодревью. А, во-вторых, даже если ему никто не сказал, что пациенты должны быть с группой крови, он узнает это из кода. И уже будет понимать, что в тех процессах реальной жизни, которые он описывает кодом, карта пациента создаётся только при наличии группы крови. А, значит, нужно искать какой-то способ сначала эту группу крови получить, и только потом создавать карту. Программирование моделирует реальный процесс. В настоящей работе даже на языках с типами, конечно, без должного контроля можно написать что угодно. Нужна управленческая воля, компетентность руководства, понимание опасности техдолга, в идеале отдельные должности для архитекторов, опытные лиды и старшие разработчики. Но когда всё это есть, можно отсекать много проблем ещё на старте и проще погружать новичков. #dev

Hashtags

Резултати

Намерени 30 подобни публикации

Търсене: #befarqemasman

当前筛选 #befarqemasman清除筛选
Фергана

@ferganauzbekistan · Post #10853 · 25.04.2023 г., 15:59

☝️«Моя, твоя, наша!» Власти Узбекистана устроили масштабную агитацию референдума по новой Конституции 🗳 30 апреля в Узбекистане пройдет всенародный референдум по конституционным поправкам. Для ознакомления общественности с документом власти создали специальный сайт, где разместили проект текста в новой редакции, по всей стране началась масштабная концертно-разъяснительная работа под слоганом «Konstitutsiya meniki, seniki, bizniki! Konstitutsiya o‘zimizniki» («Конституция — моя, твоя, наша! Конституция принадлежит нам»). Причем агитация по участию в данном голосовании, пожалуй, превосходит по размаху предыдущие подобные мероприятия в Узбекистане. Затраты на референдум тоже приличные: по информации Центральной избирательной комиссии, они превысят 182 млрд сумов ($16 млн). *** 10 марта уже нынешнего года Законодательная палата Олий Мажлиса (парламента) Узбекистана объявила дату референдума — 30 апреля. Спустя несколько дней данное решение одобрили сенаторы. И сразу развернулась агитационная кампания. Как это принято в стране, по городам и весям стартовало шествие звездного десанта, составленного из именитых артистов и политиков различного ранга. Например, на мероприятии в Бухаре, которое посетили более 14 тысяч человек, о пользе изменений в Конституцию рассказывал министр здравоохранения Амрилло Иноятов. Выражаясь на сленге музыкантов, «чес» по стране устроили и депутаты, встречаясь с общественниками, работниками крупных компаний и заводов и уговаривая население отдать свой голос за обновленную «нашу, мою, твою» Конституцию. В сети появились видеообращения обычных узбекистанцев — от студентов до политиков, призывающих не быть безразличными и проявить гражданскую позицию на референдуме. Эти ролики собраны на отдельном Telegram-канале #Befarqemasman («Я неравнодушен»). *** Не обошлась кампания и без курьеза. В апреле в соцсетях распространилось видео, на котором за референдум «топят» воспитанники детского сада. Под чутким руководством наставницы они хором кричат: «Конституция — моя, ваша, наша!». *** В череде мероприятий были оригинальные, но не вызывающие вопросов акции. Например, клуб Zakovat, отвечающий за развитие творческой молодежи, устроил интеллектуальные игры на тему Конституции и предстоящего референдума. *** Мероприятие со своим особым колоритом провели сотрудники Главного управления внутренних дел Ташкента. Здесь речи о значимости Основного закона страны сопровождались показательными выступлениями мастеров боевых искусств и прочими упражнениями, доказывающими физическую мощь правоохранительных органов. В общем, каждый пытался вплести референдум в свой контекст. К турниру из серии «кто во что горазд» подключились и политические объединения. Партия «Миллий тикланиш» («Национальное возрождение») выпустила агитационный ролик, суть которого можно сформулировать в следующем слогане: проголосуйте на референдуме 30 апреля — и будет вам счастье! 👉 Подробнее тут.👈 @ferganauzbekistan

Waste.uz

@wasteuzgroup · Post #6944 · 18.03.2023 г., 11:19

#befarqemasman “Тараққиёт стратегияси” маркази ижрочи директори Элдор Туляков ҳам ўзбекистонлик бир гуруҳ фаоллар томонидан янгиланаётган Конституцияга бағишлаб бошланган #befarqemasman ҳештеги доирасида жамоатчиликка видеомурожаат йўллади. “Мамлакатимизда сўнгги йилларда олиб борилаётган ислоҳотларни янада изчил давом эттириш, ҳуқуқий тизим ва ҳуқуқий кафолатни мустаҳкамлашга, айнан янгиланаётган Конституция хизмат қилади. Чунки ҳуқуқларимизни тўлиқ таъминлашда Конституциянинг тўлақонли юридик кучга эга эканлигининг белгиланаётганлиги бунга яққол мисол бўла олади. Фуқароларимиз алоҳида эътибор қаратиши зарур бўлган нормалардан бири бу — амалиётда қандайдир ҳужжат ёки қонунчилик инсон ҳуқуқларига зид, тушунарсиз ёки номувофиқ бўлса, бундай номувофиқликлар, албатта инсон фойдасига ҳал қилиниши белгиланаётганлигини кўришимиз мумкин". Каналимизга обуна бўлинг👉🏻 https://t.me/dscuzbekistan Марказ расмий саҳифалари Telegram | Facebook | Instagram | Twitter | Youtube

Waste.uz

@wasteuzgroup · Post #6943 · 18.03.2023 г., 11:13

#befarqemasman Umid Narimov mamlakat bo’ylab erkin harakatlanish huquqini Konstitutsiyada ta’minlashning ahamiyati xususida. Telegram I Facebook I Instagram I YouTube I TikTok

Waste.uz

@wasteuzgroup · Post #6942 · 18.03.2023 г., 11:12

#befarqemasman Huquqshunos va bloger Xushnud Xudoyberdiyev o’z tajribasidan kelib chiqib, oliy ta’lim muassasalariga o’qishga qabul qilish jarayonlaridagi o’zgarishlar haqida so’zlab berdi. “Loqaydlik dunyodagi eng kuchli zilzila va bo’rondan ham yomonroq, befarq bo’lmang” deydi u. Telegram I Facebook I Instagram I YouTube I TikTok

Манба / Источник

@manbaofficial · Post #5121 · 17.03.2023 г., 14:52

#befarqemasman «Мен ҳам бефарқ эмасман. Доимо ижтимоий тармоқларда ёзганим каби қишлоқ аҳолиси узлуксиз электр ва газ билан таъминланиши, иш билан таъминланиши, олис-олис қишлоқларда мактаблар, боғчалар қурилиши, сифатли таълим, сифатли тиббиётга эга бўлишини доимо қўллаб келганман. Мен бефарқ эмасман. Янги қомусимиз муборак дўстлар». Дима Қаюм

Манба / Источник

@manbaofficial · Post #5120 · 17.03.2023 г., 14:51

“Интервю берсак, бизнинг мамлакатда фақат бир одам кўп кўриниши керак деб айтишарди” — Ҳасан Мамасаидов “М-Faktor” лойиҳаси асосчиси, тадбиркор Ҳасан Мамасаидов #befarqemasman челленжига қўшилиб, жамоатчиликни, тадбиркорларни конституциявий ислоҳотларга бефарқ бўлмасликка, фаол бўлишга чақирди.

Манба / Источник

@manbaofficial · Post #5118 · 17.03.2023 г., 13:14

#befarqemasman Ҳуқуқ ҳимоячиси, "Жаслиқ" қамоқхонасининг собиқ маҳбуси Аъзам Фармонов ноҳақ қамалгани, 11 йилдан ортиқроқ вақт давомида даҳшатли қийноқлар кўргани ҳақида гапириб берибди. "Ҳозир вазият бутунлай ўзгарган", дейди. Янгилаётган Конституцияда қамоққа олинганлар, қамоқдан озод қилинганларнинг ҳам ҳуқуқлари инобатга олингани, уларга биринчи навбатда инсон сифатида қараш кераклигини таъкидлаган ва шу боисдан ҳам бўлажак референдумга бефарқ қарамаслигини маълум қилган.

Манба / Источник

@manbaofficial · Post #5117 · 17.03.2023 г., 12:54

#befarqemasman «Ўзбекистон У20 жамоаси ҳаммамизни хурсанд қилди. Осиё кубогида муваффақиятга эришиш ўз ўзидан бўлгани йўқ. Бунинг учун жамоамиз яхши шароитда тайёрланди. 3 та қитъа: Европа, Осиё, Жанубий Америкада ўнлаб назорат ўйинлари ўтказди. Айтмоқчиманки, талантли ёшларимизга билим, таълим ва имкониятлар тақдим этилса улар ҳар қандай чўққини забт эта олишади. Албатта ҳар доим ҳам бундай шароитлар бўлмаган. Ўсмирлик пайтим 2000 йилларнинг иқтисодий қийинчилик даврига тўғри келган. Ўшанда ҳар йили мактабни ўртача 350-400 минг нафар битирувчи тамомларди. Уларнинг атиги 40-50 мингтасигина талаба бўларди. Ўшалардан 20 фоизи давлат гранти асосида ўқирди, қолган 80 фоиз талаба шартнома пулини тўлаб ўқишга мажбур эди. Ва улар орасида мен ҳам бор эдим. 2-уринишда контрактга кирганимда уни тўлай олишимиз сўроқ остида эди. Шу сабабли 18 ёшимдан телевиденяда ишлай бошладим. Сал омадим бор экан ўқишим ҳам ишим ҳам журналистика билан боғлиқ эди ва университетдагилар ёшлар телеканали давр дастуридаги чиқишларим, спорт шарҳларимни кузатиб боришарди. Акс ҳолда иш сабаб ўқишни битира олмаслигим ҳам мумкин эди. Ана шундай ўқишни контракт сабаб битира олмаган талантлар жуда ҳам кўп эди. Улар ўзи қизиққан соҳа бўйича таълим ола олмаган. Шунинг учун қаерда олий таълим ҳақида гап кетда мен унга бефарқ эмасман. Амалдаги конституциямизда олий таълим ҳақида етарли имконият берувчи банд йўқ. Янги таҳрирдаги конституциянинг 51-моддасида эса фуқаролар давлат таълим ташкилотларида танлов асосида давлат ҳисобидан олий маълумот олишга ҳақли, дея алоҳида белгилаб қўйилган. Шунинг учун ҳам мен 30 апрель куни мамлакатимизда бўлиб ўтадиган референдумда фарзандларим келажаги учун албатта фаол қатнашаман. Чунки мен бефарқ эмасман». Даврон Файзиев

Манба / Источник

@manbaofficial · Post #5115 · 17.03.2023 г., 07:25

#befarqemasman «Фотограф сифатида иккита муаммога дуч келганман. Биринчиси — муаллифлик ҳуқуқи билан боғлиқ. Суратимни менинг рухсатимсиз шаҳар баннерларида салбий образда ифодалашган ва бунинг ортидан жуда кўп вақт ва асаблар йўқотилган. Иккинчиси — расмга ёки видео олиш ҳуқуқи қайсидир мулозимнинг кайфиятига қараб белгиланиши. Ўйлайманки, бошқа масалалар қатори шу муаммолар ҳам тўғри йўлга қўйилишга ҳақли. Келажакда ана шундай ҳолатлар такрорланмаслиги учун референдумга бефарқ эмасман», — Муҳиддин Али, таниқли фотограф.

Манба / Источник

@manbaofficial · Post #5114 · 16.03.2023 г., 15:40

#befarqemasman «Ижтимоий тармоқларда Мен бефарқ эмасман, челленжига кўзим тушиб қолди. Мен ҳам бу ҳаракатдан четда қолмасликка ҳаракат қилиб, ушбу видеомурожаатни ёзмоқдаман. Ҳаммамизнинг эсимизда, 2016 йилгача масжидларимиздаги ҳолатни биламиз, Жума намозига беркиниб келинган ҳолатлар, бошқа назмозларга ёш болаларни масжидларга киришдан ман қилишлик ҳолатлари ёки фақатгина иймони бақувват, таваккал қилган мусулмонларгина масжидларда намоз ўқишга журъат қиладиган пайтларни ҳам бошдан кечирдик. Алҳамдулиллаҳ, бу кунлар ортда қолди. Бугунги кунда шу даражада гап айландики, ўзбекистонлик умрачилар сон жиҳатдан рекорд қўйди. Ҳатто Саудия Арабистонида ҳам ўзбекча гапиришлик йўлга қўйиляпти. Магазинларида ўзбекча сўзлашувлар бўлмоқда, ҳатто ўзбек сўмлари қабул қилинадиган даражада ўзбек зиёратчилари билан ушбу диёрлар тўлиб тошмоқда. ИншаАллоҳ, Ҳажга ҳам кенг имкониятлар очилиб, лимитлар кенгайтирилгани сабабли бир икки йилда навбатлар бартараф этилиб бу соҳада ҳам катта силжишлар бўлаётганига қувоҳ бўляпмизки, мана шуларнинг ҳаммаси кейинги маъмуриятдаги, сиёсатдаги динимизга бўлган муносабатнинг ўзгаргани, илиқлашгани ва яхшиланганини аломати ўлароқ кўрилмоқда. Янги конституциямиз биз мусулмонларнинг эркимизни, ибодатларга бўлган имкониятларимизни янада оширади, деган умидда уни қабул қилишлик ишларида фаол ўз хиссамизни қўшишни ният қилган ҳолатда мен бетараф эмасман, мен бефарқ эмасман челленжига қўшилишни ният қилдим. Албатта, бошқа мусулмон биродарларимизни ҳам мана шу челленжга қўшилмоқликларини, фаол иштирок этмоқликларини сўраб қолган бўлардим». Мубашшир Аҳмад. «Azon.uz» таъсисчиси

ПредишнаСтр. 1 от 3Следваща