@doctor_ziyod · Post #1036 · 25.07.2024 г., 06:49
⚡️4 ta XAVFLI VITAMIN! #vitamins
Hashtags
TGINSIGHT SIMILAR POSTS
Изходен канал @clockstackwheels · Post #985 · 28.05
Все новости трубят о том, как хакеры положили СДЭК. Хакерская группировка проникла на сервера компании и зашифровала все данные. Пишут, что якобы бэкапы делались раз в полгода, и вообще в сети обсуждают низкие зарплаты у СДЭК для специалистов по информационной безопасности. Не знаю, насколько это правда (не то, что СДЭК лежит -- это уже подтверждено, а то, что там всё плохо с ИБ). Косвенные признаки намекают, что проблемы есть, потому что восстановиться они не могут уже пару дней как. Во-первых, это показывает, почему нужно госрегулирование. В чистой рыночной экономике больше зарабатывает та компания, которая эффективнее вешает лапшу на уши своим пользователям, но вот для высоких доходов совершенно не обязательно, чтобы внутренние процессы были правильными, честными, безопасными, этичными итд. Брендовую одежду шьют голодные дети во Вьетнаме, люди из-за этого не перестают её покупать. Даже больше — при прочих равных конкуренцию как раз выиграет именно та компания, у которой шьют дети, а не та, которая оплачивает взрослым сотрудникам ДМС со стоматологией. И это хорошо, что хотя бы некоторые процессы государство может (пусть даже номинально) взять под контроль и заставлять бизнес что-то делать. Хотя объём бардака в этом регулировании отрицать не приходится. Во-вторых, никакой бизнес (и вообще никакой масштабный процесс) не существует с выполнением всех правил. Он просто не будет работать. Собственно, поэтому есть понятие "итальянская забастовка", и вполне действенное. Хороший бизнесмен должен идти на такой уровень риска, который, с одной стороны, позволит бизнесу работать и зарабатывать, но с другой не приведёт в какой-то момент к масштабной проблеме. Wildberries пожалел денег на пожарную безопасность и потерял склад с кучей товаров. Зимняя Вишня поленилась поставить по охраннику у каждого выхода, из-за чего двери были закрыты, и люди погибли. Вот теперь и СДЭК, судя по всему, пожинает плоды экономии на DevOps и DevSecOps. Что сейчас думает тот самый директор, который подписывал распоряжение о зарплате девопсам или, например, о сокращении расходов на инфраструктуру? #dev P.S. Сегодня пришёл пуш:
Hashtags
Търсене: #vitamins
@doctor_ziyod · Post #1036 · 25.07.2024 г., 06:49
⚡️4 ta XAVFLI VITAMIN! #vitamins
Hashtags
@doctor_ziyod · Post #346 · 12.04.2023 г., 07:02
❓Витамин D ни кунлик дозасини олиш учун офтобда қанча вақт бўлиш керак? Ўзбекистон учун аниқ бир рақам ҳисоблаб чиқилмаган. Лекин турли географик координаталарда жойлашган давлат/шахарларда олинган маълумотларга таяниб тахминий вақтни аниқласак бўлади. Тадқиқотларда юз, бўйин ва қўллар елкадан кафтгача очиқ ҳолда, яъни тахминан 22-25% очиқ терида ўтказилган. Швейцарияда баҳор ва ёз ойларида ўтказилган ўлчовларда пешин маҳалида 10-15 дақиқа офтобда бўлиш етарли деб топилган. Бунда 1000 МЕ витамин ҳосил бўлган (1 кунлик профилактик доза). Қишда эса, 10% очиқ тери етарлича витамин ишлаб чиқара олмаган. Швейцария биздан бир оз шимолроқда ва ахолининг териси оч рангда. Валенсия шахридаги (Испания) текширувларда баҳор ва ёзда оч рангли терига эга инсонларда 8-10 дақиқада етарлича витамин ҳосил бўлиши аниқланган. Қишда 10% очиқ тери билан бунга 2 соат вақт керак бўлган. Валенсияни жойлашуви бизнинг Бухоро, Навои ва Самарқандга тўғри келади. Ўзбекларни териси асосан тўқ рангда. Шунинг учун пешин пайти 15 дақиқа етарли деб тахмин қилса бўлади. Ҳижобда бўлсангиз ва офтобда очиқ юрмасангиз, демак сиз йил давомида бу витаминни қўшимча сифатида қабул қилишингиз керак, чунки овқатдан биз кунлик эҳтиёжни бор-йўғи 10% ни қондирамиз. 🩺Doctor Ziyod | #vitamins
Hashtags
@doctor_ziyod · Post #312 · 25.03.2023 г., 04:00
🔤Витаминлар етишмовчилигини биз одатда соддагина тушунамиз. Ҳуддики 2та ҳолат бор: 1 - витамин етарли 2 - етарли эмас. Лекин бу юзаки қараш. Аслида қуйидаги вариантлар бор: 1️⃣Субнормал таъминот - бир оз етишмовчилик бор, лекин у белгиларсиз кечади. Ўзгаришлар эса моддалар алмашинуви даражасида бўлади (буни эса кўз билан кузатиб бўлмайди). Буни фақат маҳсус илмий лабораторияларда текширишни иложи бор. 2️⃣Гиповитаминоз - енгил дефицит. Бу ҳолатда симптомлар пайдо бўлиши мумкин ва етишмовчиликни стандарт лаборатор улублар билан аниқлаш имкони бор. 3️⃣Авитаминоз - кескин дефицит, касаллик даражасидаги чуқур ўзгаришлар кузатилади. Авитаминозлар ҳозир камдан-кам учрайди. Бундай дефицитга тушиб қолиш учун кучли очарчилик бўлиши керак (уруш, блокада, ноқонуний қамоқларда сақлаш, денгизда овқатсиз ойлаб қолиб кетиш). Шунинг учун "Баҳорги авитаминоз" деган тушунча нотўғри. Қиш сабабли одамда авитаминоз пайдо бўлиши мумкин эмас. Лекин гиповитаминоз бўлиши мумкин, мисол учун куз-қишда қуёш нурлари етарли эмас ва витамин Д бўйича гиповитаминозга тушиб қолиш эҳтимоли бор. Чунки овқатдан бу витаминни етарлича олиш қийин. 🩺Doctor Ziyod | #nutrition#vitamins
Hashtags
@doctor_ziyod · Post #347 · 13.04.2023 г., 07:33
🔤Кечаги постниизоҳларида бир неча киши "Ахир педиатр/доктор бизга эрталаб 11:00 гача ва кечки пайт 16:00 дан кейин қуёшга чиқиш керак деган-ку" деб ёзишди. Аниқлик киритаман. Биринчидан: 11 дан 16 гача офтобда тобланмаслик тери саратонини олдини олиш ҳақида гап кетганда айтилади. Иккинчидан: Постим пляжда тобланиш ҳақида эмас эди. Тобланиш узоқ вақт, кўпинча соатлаб куёш нурлари остида ётишни англатади. Пляжда бор-йўғи 15 дақиқа тобланмайсиз-ку, тўғрими? Учинчидан: 11:00 гача ёки 16:00 дан кейин етарлича витамин Д ҳосил қилиш учун сиз 15 дақиқа эмас, ярим соат - бир соат офтобда бўлишингиз керак. Шунча вақтингиз борми ҳар кун? Айнан пешин пайти энг кўп ултрафиолет нурларни олиш имкони бор ва айнан улар витамин ҳосил бўлишига олиб келади. Тўртинчидан: 15 дақиқада сизда саратон пайдо бўлиши эҳтимоли жуда паст. Соат 10:00 да ярим соат офтобда юргандан кўпроқ эмас. Умумий тавсия - Ҳоҳлаган пайтингиз қуёшга чиқинг! Лекин билингки, пешинга яқин чиқсангиз, камроқ вақт керак бўлади, бошқа маҳал - кўпроқ. Пляжда тобланмоқчи бўлсангиз, эрталаб ва кечга яқин чиқинг. ⏰ Тобланиш вақтини танлашда энг осон белги - соянгизни узунлиги бўйингизни баландлигидан узунроқ бўлиши лозим. 🩺Doctor Ziyod | #vitamins#cancer
@doctor_ziyod · Post #440 · 13.05.2023 г., 04:01
⚠️МАВЗУНИ ҚИДИРИШ! Сизга керак мавзуларни # хэштеглар ёрдамида топинг. Кўк рангдаги сўзларни устига босиб ўша мавзу бўйича барча мақолаларни топинг. Мана бу ерда👇 Йўналишлар бўйича: - Аллергология 👉#allergy - Гастроэнтерология (ошқозон-ичак) 👉#gastroenterology - Гематология 👉#hematology - Гинекология 👉#obsgyn - Дерматология (тери) 👉#dermatology - Иммунология (иммунитет) 👉#immunity - Инфекция (юқимли касаликлар) 👉#infection - Кардиология 👉#cardiology - ЛОР 👉#LOR - Неврология 👉#neurology - Онкология 👉#oncology - Ортопедия 👉#orthopedics - Офтальмология 👉#ophthalmology - Педиатрия (болалар) 👉#pediatrics - Ревматология (бўғинлар) 👉#reumatology - Стоматология 👉#stomatology - Тез ёрдам 👉#emergency - Урология 👉#urology - Хирургия (жарроҳлик) 👉#surgery Бошқа категориялар: - Дорилар 👉#drugs - Витаминлар 👉#vitamins - Минераллар 👉#minerals - БАДлар 👉#supplements - Таомланиш 👉#nutrition - Қисқа лайфхаклар 👉#tips - Шунчаки фактлар 👉#facts Бир ойда чиққан постлар рўйҳати👉#monthly Профессионаллар расмдагидек қидирса ҳам бўлади.