TGTGInsighttelegram intelligenceLIVE / telegram public index
Înapoi la canale
Radar Politic avatar

TGINSIGHT CHAT

Radar Politic

@RadarPolitic

Politics

radarpolitic.md - proiect media destinat oamenilor care gândesc critic. Sunt și pe YouTube - https://www.youtube.com/c/RadarPolitic

Abonați7,450Abonați actuali
Postări urmărite1,001Număr postări indexate
Reach recent13,854Suma vizualizărilor recente
Postări recente

Postări recente

Pagina 55 din 84 · 1,001 postări

Publicat 17 mar.

🇮🇷⚔️🇺🇸 În urma unui atac iranian, un alt petrolier american a luat foc. Strâmtoarea Ormuz rămâne în continuare periculoasă pentru transportul maritim.

1,300 views

Publicat 17 mar.

🇺🇸🇬🇧 „Din păcate, Starmer nu este Winston Churchill”, — Trump Am fost dezamăgit, pentru că Keir era pregătit să trimită două portavioane după victoria noastră, deși în realitate nu există nicio amenințare pentru portavioane în acest moment. Îmi place de el. Cred că este un om bun, dar sunt dezamăgit.

1,230 views

Publicat 17 mar.

🇺🇸🇺🇦 Trump: „Ucraina ar fi fost terminată într-o singură zi dacă noi nu am fi ajutat” Președintele SUA a amintit de Ucraina în contextul unui nou val de critici la adresa aliaților din NATO, pentru că aceștia nu vor să se implice într-un război împotriva Iranului. „Biden le-a oferit 350–400 de milioane de dolari — sub formă de echipamente și bani lichizi. Trebuie clarificat ce s-a întâmplat cu acești bani. Se poate spune că «nu a fost o amenințare» — dar noi i-am ajutat. Cu alte cuvinte, noi i-am ajutat, iar ei nu ne-au ajutat. Și cred că acest lucru este foarte rău pentru NATO”, a declarat Donald Trump în cadrul unei întâlniri cu premierul Irlandei la Casa Albă. Trump a spus că „nu este încântat” de faptul că SUA au ajutat aliații în cazul Ucrainei. „Dacă nu am fi ajutat, Ucraina ar fi fost terminată într-o zi. Sincer, Ucraina ar fi fost terminată chiar din prima zi. Ei aveau cel mai bun echipament din lume — era echipamentul nostru”, a afirmat președintele SUA.

1,250 views

Publicat 17 mar.

‼️

1,210 views

Publicat 17 mar.

🇲🇩🇷🇺 Președintele Maia Sandu: O dronă rusească, găsită astăzi în satul moldovenesc Tudora, a fost evaluată ca transportând explozibili. Este o încălcare gravă a spațiului nostru aerian și o amenințare la adresa cetățenilor noștri. Rusia încalcă în mod repetat suveranitatea noastră și pune în pericol viața poporului nostru.

1,210 views

Publicat 17 mar.

🇲🇩 În premieră: Chișinăulpropune repararea drumurilor din regiunea transnistreană, cu condiția eliminării posturilor ilegale ✍️ Pentru mijlocul lunii aprilie este planificată o nouă rundă 1+1 de negocieri privind reglementarea transnistreană. Anunțul a fost făcut de vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri 🇲🇩🇪🇺Igor Grosu, despre deschiderea negocierilor tehnice pentru ultimele trei clustere de aderare la UE: „Este o nouă dovadă că mergem în direcția corectă” 💰 „Moldova implementează reforme de calitate”:UEalocă încă 189 de milioane de euro din Planul de Creștere 🚰 Renato Usatîi a procurat 20 de tone de apă îmbuteliată pentru locuitorii din Bălți și 10 tone pentru Spitalul Raional Bălți ⚔️Igor Dodon, prezent la ședința extraordinară a Adunării Populare:„Ministerul Justiției vrea să retragă atribuțiile autonomiei. Statutul Găgăuziei este inviolabil” ⚖️PAS denunță o schemă de fraudă la blocurile din Buiucani.Ceban: Trebuie să mă prezint la Procuratură ⚔️Victor Pruteanuîl acuză pe Hajder de minciună:„Apa este analizată complet, nu doar la pH” 🇲🇩🇷🇺 Reacția MAE, după ce o dronă cu explozibil a fost depistată la Tudora: „Pune în pericol securitatea cetățenilor” ✅Olesea Stamate renunță temporar la politică? Ex-deputata: „Pot să-mi aduc contribuția mai bine din perspectivă civică” ⚖️Dosarul lui Ion Creangă, reluat de la zero.Inculpatul a suportat recent o intervenție chirurgicală 🤝https://t.me/RadarPolitic

1,180 views

Publicat 17 mar.

Adresare către locuitorii municipiului Bălți și către agenții economici! Haideți să contribuim fiecare cu ce putem! Обращение к жителям муниципия Бельцы и к экономическим агентам! Давайте каждый из нас поможет, чем может!

800 views

Publicat 17 mar.

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a declarat că limita maximă admisă de produse petroliere este de 0,1 mg/l. Potrivit datelor de luni seara, 16 martie, la Naslavcea concentrația de petrol rămâne a fi de două ori peste limita admisibilă – 0,2 mg/l, chiar dacă s-a înjumătățit în ultimele 14 ore. La Cosăuți – 0,2 mg/l, la Rezina – 0,3 mg/l, la Oxentea au ajutat filtrele și concentrația de produse petroliere este la baza limitei admisibile – 0,1 mg/l. La Molovata și Vadul lui Vodă este sub 0,1 mg/l, apa este sigură în aceste zone. Însă la Cosăuți, de unde se alimentează inclusiv municipiul Bălți, concentrația depășește norma admisibilă. „În aceste condiții, nu putem pompa apă în sistem. Dacă am face acest lucru, am introduce în rețeaua consumatorilor apă contaminată cu substanțe precum toluen și benzen, ceea ce este inacceptabil. Dacă concentrația va fi sub limită, atunci vom lua în calcul pomparea apei”, a declarat el. Hajder l-a criticat pe Ceban care manipulează informațiile legate de poluarea Nistrului.

994 views

Publicat 17 mar.

🔥Ședință tensionată la CSJ: Avocații lui Dodon contestă acuzațiile, Ceban nu s-a prezentat La Curtea Supremă de Justiție a continuat, pe 17 martie, examinarea dosarului „kuliok”, în care fostul președinte al Republicii Moldova, Igor Dodon, este judecat. Primarul Chișinăului, Ion Ceban, citat ca martor, nu s-a prezentat la ședință, însă avocatul apărării a anunțat că acesta ar putea fi audiat pe 27 martie. 👉Detalii AICI

1,130 views

Publicat 17 mar.

😅 Vorba clasicului, lucrăm în regim de lucru. În curând veți putea vedea un material video, o replică bine structurată și documentată, dată unui domn serios. Adevărul poate fi ignorat, distorsionat sau amânat, dar nu poate fi schimbat.

1,130 views

Publicat 17 mar.

🤔"Nici la 12 ore după ultimele anunțuri nu există rezultate privind parametrii de calitate ai apei" ✍️ Este foarte curios, de ce nu se prezintă rezultatele de laborator? Totuși nu e un proces foarte complicat, iar la noi în țară există companii care vând și instalează filtre de apă și care fac aceste teste rapid. Pentru ca să nu existe întrebări, să nu existe interpretări, autoritățile trebuie mereu să comunice prompt și fără ocolișuri. Or, să presupunem, apa nu ar fi bună pentru consum, dar sigur e bună pentru baie și WC. Oamenii de la Bălți, Soroca și alte orașe, care locuiesc la bloc, nu pot pur și simplu să n-aibă apă. https://t.me/realitateamd/103818

1,220 views

Publicat 17 mar.

✍️ Poluarea râului Nistru cu petrol a mai scos la iveală un adevăr amar - lipsa solidarității între orașele Republicii Moldova sau impotența acestora. Aflăm că Primăria Municipiului Iași trimite la Bălți cisterne cu apă potabilă. Un gest frumos, pentru care…

1,200 views
12•••5•••10•••15•••20•••25•••30•••35•••40•••45•••50•••5354555657•••60•••65•••70•••75•••80•••8384
AnteriorPagina 55 din 84Următor